ΚΟΘ1
Γενικά Δράσεις

“Η συμφωνία του αποχαιρετισμού του Χάυντν”

Στις 15.02.2024 μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν το πρόγραμμα “live streaming για σχολεία δεύτεροβάθμιας εκπαίδευσης – Η συμφωνία του αποχαιρετισμού του Χάυντν” από την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης.

“Το πρόγραμμα θα παρουσιάσει τον συνθέτη Joseph Haydn, αποκαλούμενο και πατέρα της συμφωνικής μουσικής, μέσα από την περίφημη Συμφωνία αρ. 45 (του αποχαιρετισμού). Ιδιοφυής και καινοτόμος, με μνημειώδη αίσθηση του χιούμορ, και στοργικός για τους συναδέλφους του, o Joseph Haydn δημιούργησε τις βάσεις για την πορεία της κλασικής μουσικής, εντάσσοντας στη δημιουργία τους τις ιδέες του διαφωτισμού. Η συμφωνία αρ. 45, εκτός από ένα μουσικό αριστούργημα, αποτελεί ίσως και τον πρώτο ιστορικά τρόπο διεκδίκησης εργασιακών συνθηκών στον χώρο της μουσικής, ενδεικτικό των εννοιών του ανθρωπισμού και της δημοκρατίας που πλάθονταν ήδη στο διανοητικό περιβάλλον της εποχής.” Από την επίσημη σελίδα της ΚΟΘ.

Τη δράση ανέλαβε η εκπαιδευτικός Ειρήνη Νικητού.

To κουιζ με το οποίο ασχολήθηκαν μετά την προβολή οι μαθητές:

Φωτογραφίες από τη δράση: