Εκπαιδευτική δράση από το Κέντρο Υγείας Μήλου στο Γυμνάσιο

Την Τετάρτη 10/04/2024 και 11/04/2024 η κα. Κοντογιάννη Κυριακούλα του Κ.Υ Μήλου, επισκέφτηκε το Γυμνάσιο, στο πλαίσιο ενημέρωσης του θεματικού άξονα  «Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία» των εργαστηρίων δεξιοτήτων. Η ενημέρωση των μαθητών/τριων της Β΄τάξης με την διδάσκουσα καθηγήτριά τους Ντρέλια Μαργαρίτα έγινε σε διαφορετικές ημέρες και ώρες, χωριστά για τα αγόρια και τα κορίτσια, σύμφωνα με τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. Συγκεκριμένα, οι μαθητές/τριες της Β΄τάξης προσέγγισαν  τη θεματική ενότητα:

«Μεγαλώνω και αλλάζω!!!Τί μου συμβαίνει….».

Σκοπός  της συνάντησης αυτής ήταν η επίτευξη της προσέγγισης σχετικών ζητημάτων που αφορούν τα παιδιά αλλά και η διαφοροποιημένη, για κάθε φύλο, ανάπτυξη προβληματισμού και ερωτημάτων.

Η ενημέρωση αυτή κρίνεται απαραίτητη γιατί μπορεί να λειτουργεί ως βάση πάνω στην οποία οι νέοι άνθρωποι θα στηριχτούν για να αναπτύξουν υπεύθυνους τρόπους συμπεριφοράς και τρόπους σκέψης γύρω από θέματα που σχετίζονται με τη σεξουαλική τους ζωή.

Ευχαριστούμε θερμά

την κα. Κοντογιάννη Κυριακούλα