βράβευση
Ανακοινώσεις Γενικά Πολιτιστικές

Έξι “πρώτα” βραβεία για την ταινία του Γυμνασίου Μήλου, “Η ανάμνηση μιας άνοιξης”

Την Παρασκευή 30 Ιουνίου ξεκίνησε το 11ο Διανησιωτικό Φεστιβάλ μαθητικών ταινιών Γυμνασίων – Λυκείων Βορείου και Νοτίου Αιγαίου (cineμάθεια). Στο συγκεκριμένο φεστιβάλ συμμετείχε και το σχολείο μας με την ταινία μικρού μήκους “Η ανάμνηση μιας άνοιξης” με ομάδα μαθητών υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Βογιατζίδη Αν. και Κατσούπη Ξ.. Η ταινία διακρίθηκε με το Α΄Βραβείο Μυθοπλασίας και βραβεία σκηνοθεσίας, φωτογραφίας, μουσικής επένδυσης, Ά Ρόλου Αγοριού και Α’ Ρόλου Κοριτσιού.

Η cineμαθεια θα ελεγα ότι ειναι κατι περισσότερο από ένας μαθητικός διαγωνισμός, από ένα φεστιβάλ. Για μένα ειναι μια δυνατότητα, μια ζύμωση. Μαθητές έρχονται σε επαφή, συνήθως για πρώτη φορά, με τη διαδικασία παραγωγής μιας ταινίας. Ετσι, μαθαίνουν να οπτικοποιούν και να εκφράζουν τα όνειρά, τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους. Το υποσυνείδητό τους. Αναρωτιέμαι, αν υπάρχει κάτι πιο όμορφο απ’ αυτο για έναν δάσκαλο! Η παραγωγή της κάθε ταινίας είναι ένα αποτέλεσμα, όμως αυτό που μένει είναι ό,τι προηγήθηκε. Κι αυτό είναι ένα απόκτημα διαρκές που θα το κουβαλάμε πάντα μαθητές κι εκπαιδευτικοί ανεξίτηλο στις βαλίτσες του προσωπικού μας ταξιδιού. Βέβαια για να γίνει ένα τέτοιο φεστιβάλ, θα πρέπει να υπάρχουν και οι άνθρωποι που του δινουν σάρκα και οστά. Σ’ αυτό χρωστάω ένα τεράστιο ευχαριστώ στην υπεύθυνη συντονίστρια του φεστιβάλ κ. Στέλλα Ταιροπινά που μου έδωσε το «άγγιγμα» για να δοκιμάσω κι εγώ ως υπεύθυνος συντονιστής μιας κινηματογραφικής ομάδας και για όλη την υποστήριξή της.

Αναστάσιο Βογιατζίδης ΠΕ02.5

βράβευση